top of page
  • Writer's pictureİlker Eren

Portakalın ve Turuncunun Hikayesi

Updated: Aug 13, 2023

Facioscapulohumeral kas distrofisi (FSHD) hastalığı için turuncu renk kullanılmasının nedeni, FSHD farkındalığına dikkat çekmek için düzenlenen bir kampanya sırasında ortaya çıktı. Bu kampanya, FSHD topluluğunu bir araya getirmek, hastalık hakkında bilinç oluşturmak ve araştırma için fon toplamak için tasarlanmıştı. Turuncu renk, FSHD farkındalığı için resmi renk olarak kabul edildi ve daha sonra FSHD hastaları ve aileleri tarafından desteklenen bir sembol haline geldi.


FSHD hastalığı için turuncu renk ilk defa 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde FSHD farkındalığına dikkat çekmek için düzenlenen bir kampanya sırasında ortaya çıktı. Bu kampanyada, FSHD topluluğunu bir araya getirmek, hastalık hakkında bilinç oluşturmak ve araştırma için fon toplamak amaçlanmıştı. Kampanya sırasında turuncu renk, FSHD farkındalığı için resmi renk olarak kabul edildi ve FSHD hastaları ve aileleri tarafından desteklenen bir sembol haline geldi. O zamandan beri, FSHD farkındalığı için turuncu renk kullanımı yaygınlaştı ve dünya çapındaki FSHD toplulukları tarafından benimsendi.


Portakalın kullanılması ise turuncu rengin sembolizmi nedeniyle gerçekleşmiştir. Turuncu renk, enerji, canlılık, cesaret, mutluluk ve hareketlilik gibi pozitif özellikleri simgeleyen bir renktir. Ayrıca turuncu renk, narenciye meyveleri gibi doğal ve sağlıklı yiyeceklerin renkleriyle de ilişkilidir. Bu nedenle, FSHD farkındalığı için turuncu renk seçilirken, portakalın rengi de benimsenmiştir.


Turuncu renk kullanımının fikir babası belli bir kişi veya kuruluşa atfedilemez. Turuncu renk, FSHD farkındalığına dikkat çekmek ve hastalık hakkında bilinç oluşturmak için birçok FSHD topluluğu tarafından benimsenmiş bir semboldür. Zamanla turuncu renk ve portakal sembolü FSHD Society, Muscular Dystrophy Association (MDA) ve National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS) gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da benimsenmiştir.

Comentários


bottom of page